Sprzedaż bezpośrednia produktów pszczelich nr. 12095609

poniedziałek, 24 marca 2014

Propolis



Jest to lepka substancja żywiczna powstająca z żywic roślinnych zebranych przez pszczoły z pączków i młodych pędów topoli, brzozy, świerku, kasztanowca i innych drzew oraz roślin zielonych. Kit służy pszczołom głównie jako materiał uszczelniający i dezynfekujący. Powlekają nim wgłębienia, uszkodzenia i szpary w ścianach ula, regulują szerokość wylotka na zimę.


Propolis wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Ta właściwość znalazła zastosowanie w lecznictwie. Kit pszczeli przyśpiesza procesy gojenia i regeneracji tkanek, jest skuteczny również w przypadku oparzeń. Ponadto może być używany przy przeziębieniu, paradontozie i chorobach układu pokarmowego .Propolis ma zdolność niszczenia, blokowania bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków. Właściwości farmakologiczne propolisu umożliwiają miejscowe znieczulenie, regulację ciśnienia, wzmocnienie wydzielania żółci, odtruwanie wątroby, leczenie wrzodów, ran.


Dotychczas wyodrębniono około 300 substancji wchodzących w skład propolisu i ilość ta ulega systematycznie zwiększeniu w miarę rozwoju badań. Według obecnych badań uważa się, że skuteczność działania propolisu stanowi sumę działań wszystkich składników mikrobiologicznie aktywnych. Wiadomo, że bakterie szybko uodparniają się na antybiotyki farmaceutyczne, gdyż wytwarzają antyciała i ten antybiotyk nie będzie już działał na następne pokolenia bakterii. Propolis natomiast to zespół związków chemicznych synergicznie współdziałających. Bakterie nie mają możliwości wytworzenia tylu antyciał w ciągu jednego pokolenia. Nie mając czym się bronić wszystkie giną. Niektórzy naukowcy nazywają propolis antybiotykiem XXI wieku.


Propolis dobrze rozpuszcza się w alkoholu etylowym, dzięki czemu możemy dość łatwo sporządzać lecznicze ekstrakty.


Nalewka z propolisu. Do butelki z 50 gramami surowca propolisu nalać 350 cm3 spirytusu etylowego i 150 cm3 wody. Nalewkę pozostawić w temperaturze pokojowej, w ciemnym miejscu przez okres 2-3 tygodni szczelnie zamkniętą, codziennie mieszając. Przefiltrować przez watę, przechowywać w ciemniej butelce.

Stosowanie nalewki propolisu

Nalewkę możemy stosować wewnętrznie mieszając ją z wodą, cukrem lub miodem. Nalewkę możemy stosować do inhalacji  oraz zewnętrznie np. na trudno gojące się rany.

Przy bólach gardła i migdałków: 10 kropli nalewki wlewamy do 0.5 szklanki ciepłej wody i płuczemy kilkakrotnie w ciągu dnia. Płukanie przynosi też doskonałe rezultaty przy paradontozie i innych stanach zapalnych jamy ustnej.

Przy silnym katarze i zapaleniu oskrzeli – inhalacje: 30 kropli nalewki wlewamy do parownika lub miseczki z gorącą wodą, nakrywamy głowę ciepłym ręcznikiem i wdychamy dobroczynne opary.

Przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, nieżytach, problemach z wątrobą: 20 kropli nalewki propolisowej wlewamy do kubka zaparzonego siemienia lnianego i wypijamy pół godziny przed posiłkami, 3 razy dziennie.

Nadciśnienie tętnicze i profilaktyka w miażdżycy:  30-60 k. na ½ szklanki mleka lub przegotowanej wody.

Osłabiona odporność:  20-40 k. na łyżkę miodu rozpuszczonego w szklance letniej, przegotowanej wody(3 razy dziennie).

Stany zapalne dróg moczowych i pęcherza moczowego: 50 k. z łyżką miodu i 1 łyżeczką pyłku na szklankę, wody (pić 2 razy dziennie przez okres 1 miesiąca) .

Zapalenie gruczołu krokowego: 0 k. z 1 łyżką miodu i pyłku na ½ szklanki letniej, przegotowanej wody i ½ szkl. soku z marchwi. Pić raz dziennie godzinę przed posiłkiem (1 miesiąc) .

Zranienia, owrzodzenia, grzybice, odleżyny i oparzenia:  3-5 ml na 100 ml wody (do przemywania).

Rany żylakowe: przykładać kompresy nasączone rozcieńczoną nalewką 1:50, owinąć bandażem.

Maść propolisowa
Nalewkę spirytusową trzeba odparować. W tym celu wstawia się naczynie z nalewką (100 ml) do drugiego naczynia z gorącą wodą. Po uzyskaniu gęstego płynu dodaje się około 70 do 100 g wazeliny.
Przepisy na zastosowanie maści propolisowej: oparzenia, skaleczenia, odmrożenia, rany, czyraki, wrzody, odleżyny: nakładać na chore miejsca cienką warstwę maści dwa razy dziennie.

Uwaga! Propolis może wywoływać uczulenia. Aby to sprawdzić, wystarczy przeprowadzić prosty test: skórę na zgięciu łokcia od strony wewnętrznej smarujemy 2 kroplami propolisu. U osób uczulonych pojawią się tam małe, swędzące krostki. I wówczas trzeba zrezygnować z leku.


Oferujemy propolis w woreczkach 45g : 25,00zł 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz